SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ram 17277166
*
nr 1727 7166
Ram
nysilver, 17x11 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 september 2025
kl 18:30:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 09:36:22
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter ram silver ädelmetall
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8342 Bålskål
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41
-
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55
-
8243 Dosa
med lock, Sèvresmärke. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13
-
8005 Färglitografi
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
*
Ram
nr 1727 7166
Ram
nysilver, 17x11 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 september 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/9 09:36:22 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter ram silver ädelmetall
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8342 Bålskål
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41 -
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:55 -
8243 Dosa
med lock, Sèvresmärke. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13 -
8005 Färglitografi
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40



